Pojďme si v době Covidu zahrát taneční videohru NINCS

Dana Pala Creativity uvede 17. května 2021 premiéru originálního tanečního filmu Nincs. Tanečně filmová videohra je inspirovaná stejnojmenným projektem, uvedeným v roce 2019. Divák se bude mít možnost dostat do herního pole svým tipem na vítěze. Hru bude nadále sledovat se všemi herními prvky a originálními animacemi. Nincs vychází z herních principů a představí se v něm tři taneční hráči. Originální výtvarné plánky deskových her a herních objektů výtvarníka Jana Kopřivy posloužily jako námět. Autorský tým z nich čerpá a dále aplikuje jednotlivé ideje. Někdy využívá pouze geometrickou pravidelnost uspořádání scény jako hracího pole, jindy zapojuje drobné rekvizity k posouvání děje a nebo si osvojuje celý herní koncept cesty za vítězstvím. 

Autorkou konceptu, režie a choreografie je česká choreografka a tanečnice Dana Pala, která se představí také v roli jedné z hráček. Doplní ji tanečnice Jana Maroušková a tanečník kongského původu Don Mulefu. Společně si všichni tři zahrají taneční videohru Nincs, během které budou procházet situacemi a úkoly, tak aby dosáhli vytoužené výhry.

Pro komplexní uchopení konceptu hry je choreografie doplněna hudebními motivy, jejichž autorem je Martin Vít s bohatými zkušenostmi z tvorby hudebních doprovodů k mobilním hrám. Originální světelný design jako součást scénografie připravuje mexický umělec Isrohan Alvarez. Filmová videohra bude doplněna zajímavou animací Petra Raista Šťastného a dalších. 

Tanečníci svým pohybem neztvárňují pouze bezduché a lehkovážné figurky, ale vytváří nám paralelu na současnou problematiku společnosti a jedince v ní. Jaké je to být sólový hráč a nebo součást týmu? Co všechno jsme nebo nejsme schopni udělat, abychom se dostali dál? Kolik máme životů? Co je dál? A jaké je být první nebo poslední? 

“ Jsme figurkami společenské, zábavné hry našeho světa. Někdy nás čeká souhra a jindy možná prohra. Na té cestě za vysněnými cíly musíme neustále překonávat sami sebe. Někdy musíme porazit soupeře, jindy podpořit spoluhráče. Důležité je, že i cesta je cíl.” dodává Dana Pala. 

Dana Pala 

Koncept, choreografie

 

Vystudovala Taneční konzervatoř hlavního města Prahy obor moderní tanec a pedagogika. Absolvovala v oboru Choreografie na pražské HAMU v magisterském programu. Absolvovala roční stáž v Institut del Teatre Barcelona. Choreografickou praxi získala v Teatre SANS na Mallorce. V autorské tvorbě často pracuje v netradičních prostorách, ve kterých hledá možnosti provázání choreografie s architekturou. V Praze vytvořila projekt „Materia” pro věž a kryptu Plečnikova kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech. V roce 2014 získala ocenění ACDIB za nejlepší choreografický taneční projekt roku. Vytvořila choreografii „PULS” v pražské La Fabrice. Taneční film Materia touch uvedla na New York Bronx Film a v sezoně 2015/2016 byla autorkou choreografie k opeře “Slavík/ Jolanta” v Národním divadle v Praze. V roce 2018 choreograficky spolupracovala s dirigentem Varhanem Orchestrovičem Bauerem a pohybově ztvárnila díla: Antikody, Goyovy přízraky a Česká hymna. V září 2018 byla její autorská inscenace La Mar oceněna a pozvána do Shanghaje na čínský festival současného tance Dance Stages. Je zakladatelkou kreativní školy pro moderní tanec Dana Pala Creativity, která funguje od roku 2018 v Mělníku. 

Věnováno nastupující generaci počítačových hráčů a bratru Dominikovi.

 • Choreografie, koncept, režie: Dana Pala
 • Kamera, střih: Efim Groutskij
 • Hudba: Martin Vít
 • Pohybová spolupráce, účinkují: Jana Maroušková, Don Mulefu, Dana Pala
 • Výtvarná spolupráce, scénografie: Jan Kopřiva
 • Animace, grafika: Petr Raist Šťastný
 • Light design: Isrohan Alvarez
 • Kostýmy: Tereza Havránková – atelier SHIU
 • Produkce: Tereza Kmoníčková, Venuše ve Švehlovce, Dana Pala Creativity
 • Projekt vzniká za podpory Magistrátu hlavního města Prahy 
 • Premiéra: 17.5. 2021, online
 • Natočeno: divadlo Venuše ve Švehlovce, Praha

délka: 30 – 40 min